čtvrtek 22. ledna 2015

Pobytové znaky zvěře


Mývalovi severnímu (Procyon lotor) slouží za potravu mimo jiné naše velké druhy mlžů. Zanechává po sobě jednotlivé prázdné lastury s ukousanými konci. Na obrázku jsou pozůstatky mývalem zkonzumovaných velevrubů maliřských (Unio pictorum).


Ondatra pyžmová (Ondatra zibethica) rovněž konzumuje velké mlže, na rozdíl od mývala ale nechává schránky nepoškozené. Ondatra obvykle požírá potravu na jednom místě, takže často nacházíme při břehu rybníka i desítky nahromaděných schránek. Na obrázku jsou lastury velevruba nadmutého (Unio tumidus).Pozůstatky noční hostiny netopýra (podřád Microchiroptera). Netopýr odhazuje špatně stravitelné části kořisti, jako jsou křídla a nohy. Na místě často nacházíme i netopýří trus.


Dravci, sovy a někteří jiní masožraví ptáci vyvrhují nestravitelné zbytky kořisti v podobě takzvaných vývržků. Jedná se o směsku kostí, chlupů a peří, stlačenou do podoby zaobleného válečku.


Myšice (Apodemus) někdy po sobě zanechávají nahlodané pecky z třešní.


Vyklovaný vlašský ořech můžeme najít obvykle v rozsoše stromu, nebo ve větší puklině v kůře. Jde o stopu po činnosti strakapouda (Dendrocopos).

Žádné komentáře:

Okomentovat